


| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 6.73 mm |
| Width | 6.22 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -55 °C |
| Number of Pins | 3 |
| Height | 2.39 mm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Number of Elements | 1 |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 2 months ago) |
| Max Power Dissipation | 14.9 W |
| Power Dissipation | 14.9 W |
| Number of Channels | 1 |
| Input capacitance | 225 pF |
| Continuous Drain Current (ID) | 6.8 A |
| Rds On Max | 160 mΩ |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 100 V |
| Turn-On Delay Time | 7 ns |
| Turn-Off Delay Time | 13 ns |
| Element Configuration | Single |
| Fall Time | 14 ns |
| Rise Time | 14 ns |
| Gate Charge | 3.61 nC |
| Drain to Source Resistance | 175 mΩ |
| Gate to Source Voltage (Vgs) | 20 V |
| Drain to Source Breakdown Voltage (Vds) | 100 V |
| Schedule B | 8541290080 |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 2 months ago) |
| Gate to Source Threshold Voltage | 2.8 V |
| FET Type(Transistor Polarity) | N-Channel |
Stock: 1077
Distributors
pcbx
Unit Price$0.61983
Ext.Price$0.61983
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.61983 | $0.61983 |
| 10 | $0.41806 | $4.18060 |
| 25 | $0.40633 | $10.15825 |
| 50 | $0.39493 | $19.74650 |
| 100 | $0.38386 | $38.38600 |
| 300 | $0.35034 | $105.10200 |
| 500 | $0.31974 | $159.87000 |
| 1000 | $0.29153 | $291.53000 |
